Rahva raamatu eest
Rahva raamatu eest
Tere, poisid!
Kui mõne minuti eest järele vaatasin, ei tuvastanud ma Teist ühegi allkirja üleskutsele Rahva Raamatu toetuseks.
Kuna mul on teada, et Teie olete kõik eesti kirjanduse, keele ja kultuuri suured sõbrad ja austajad, järeldan sellest, et Teie nime puudumine tuleneb lihtsalt sellest, et Te veel pole jõudnud oma allkirja anda. Aga seda annab muidugi parandada.
Pärnu maanteele peab raamatupood jääma ning seda praegustes ruumides. Vastupidine oleks nii suur sigadus, et minu ajaveebinduslikud oskused ehk pole piisavad seda kirjeldama. Palun avaldage toetust Rahva raamatule nii petitsioonile allkirja andes kui ka oma väljaannetes!
Võitlustervitustega
Tere, Larko
See asi mul juba tehtud
Re: Rahva Raamatu eest
Suhtumises Rahva Raamatusse tuleb eristada kahte aspekti, meie õilsaid soove (või vähemasti nende simuleerimist) ja karmi reaalsust. Kahtlemata mõjub meie mainele paremini esineda raamatupoe kui ajaloo ja kultuuri sümboli kaitsjaina pealetungiva globaalse ja ärilise mõtteviisi (Hugo Boss) vastu. Üritades seletada seda, miks asjad nii on läinud, jõuame paratamatult küsimusteni kogu turumajanduse olemusest, Eesti omandireformist jne., mille puhul sõna võtmine võib viia kas ummikuni või revolutsiooniliste üleskutseteni.
Praeguses olukorras oleks targem lugeda esmaspäevasest Äripäevast Raplamaa ajakirjaniku Tõnis Tõnissoni arvamuskirjutist, millest selgub, et kogu Raplamaale pole jäänud enam ühtki raamatukauplust. Kas asudes ühe konkreetse Tallinna kesklinna raamatupoe omanike ebaõnnestunud äri kaitsele me ikka kaitseme ühiskonnas tõelisi väärtusi, ühiskonna tasakaalustatud arengut ja kultuuri kõige laiemas tähenduses või üksnes oma mugavust ja konventsionaalsust või lihtsalt oleme edevad ja kustutame oma hinges puhkenud süümepiinu, sest tahaksime ju olla "kultuuritegelased"!? Ehk püüaksime midagi kaalukamat teha kogu ühiskonna väärtushinnangute muutmiseks, ehk kirjutaksime näiteks parem alla ühiskondlikule leppele!?
Re: Re: Rahva Raamatu eest
Tere, Mart!
Sa nentid oma vastukajas, et otsides seletust, kuidas turumajandus on omandireformi teostamise käigus selliseks kujunenud nagu ta praegu on, võime kergelt "kas ummikuni või revolutsiooniliste üleskutseteni" sattuda. Ehk ei olekski hullem mõte veidi revolutsioonilisi üleskutseid edastada. Kultuuri seisukohalt ollakse ummikus nii kui nii, sest äri- ja kultuurihuvide kokkupõrge sarnaneb opositsiooni ja võimuliidu teerulli kokkupõrkega. Ülesõidetul poolel on kriitika õigus otsuste vastu, otsustamise õigus aga asub teerulli juhi juures.
Tõnis Tõnissoni kirjutist ma kahjuks lugeda ei saa, kuna Äripäev paberikandes pole mulle kättesaadav. Ilmselt ei luba ärihuvid lehe sisu veebis vabalt avaldada. Ka siin kohal jääb mulle ainult protesteerimise õigus teerulli alt.
Ühiskondlikule libaleppele ma allkirja anda ei saa. Võib-olla pean Siimu kombel omapoolse leppe koostama. Väärtushinnangute muutmisest on juttu ka eilses Ülo Mattheuse Vaba Euroopa loos Sotsialismikoll niidab vasakult ja paremalt ning Thomas Hendrik Ilvese usutluses Mõõdukate veebilehel.
Loe ka samal teemal: